"به نام خداوند جان و خرد ""

 فرهنگسراي جهاد دانشگاهي مشهد

 

نشانی:  سهراهادبیاتمجتمعدکترشریعتیشمارهتماس 8430024 - 8433614 - 8433616

 

مقدمه :

 

 فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد همزمان با تاسیس جهاددانشگاهی در سال 1359 فعالیت خود را در ابتدا با عنوان "مرکز فوق برنامه دانشجویی" شروع نمود و پس از دو دهه تلاش و پویش مستمر فرهنگی، در سال 1380 با استقرار در مجتمع دکتر علی شریعتی تحت عنوان "فرهنگسرای جهاددانشگاهی" فصل نوینی از فعالیت‏های خود را آغاز نمود، تا عرصه فراگیری برای شکوفایی استعدادهای هنری جامعه باشد. اکنون افزون بر ارائه دوره‎های متنوع آموزشی در زمینه هنرهای تجسمی و موسیقی که با استقبال گسترده به‎ویژه جوانان و دانشجویان همراه است، در کارنامه سی ساله فرهنگی و هنری فرهنگسرا، برگزاری همایش‏هایی از جمله هفته‏ای با هنر معاصر با حضور اساتید و هنرمندان برجسته کشور همچون استاد امیرخانی، خسرو سینایی، استاد حسین دهلوی، آیدین آغداشلو و دکتر فلامکی؛ و نیز جشن هنر با شرکت  هنرجویان و با حضور اساتید بزرگ موسیقی چون استاد حسین دهلوی و کامبیز روشن روان؛ یادمان استاد پرویز مشکاتیان با حضور محمدرضا درویشی و کیوان ساکت و ... می درخشد.

همچنین برگزاری نمایشگاه‏های داخلی و خارجی از جمله نمایش نقاشی شکوه ماندگار اثر استاد فقید "حسین ترمه‏ چی"، "به یاد زلزله بم"، نمایشگاه عکس هنرمند لهستانی "لشیک مونجیک" و اجرای تئاترهای "دردبودن" بر اساس اندیشه‎های دکتر علی شریعتی پیرامون خلقت انسان، "سرود سرنوشت" بر اساس اندیشه مولانا در زمینه تکامل انسانی، برگزاری جلسات نمایش و نقد فیلم، سخنرانی، کنسرت‏های موسیقی و ... فصل‏های ماندگاری از فعالیت‏های فرهنگی این مرکز می‏باشد.

فرهنگسرا علاوه بر فعالیت‏های یادشده از وجود کانون صوتی - تصویری و کتابخانه تخصصی هنر برای استفاده اساتید، دانشجویان، هنرمندان و هنرجویان برخوردار است.

 چشم اندازفرهنگسرا درخصوص ارتقای سطح آموزشهای هنری به‏شیوه علمی، افزایش رشته‏های هنری،جذب نخبگان هنرمند و تولید و ارائه آثارهنری به‏ویژه درزمینه هنرهای ملی و بومي درپرتوي تلاش و ادامه فعالیت‏هاي مستمرو پويا تبيين گرديده است .

 

در ادامه توضيحاتي مختصر درخصوص امكانات و توانمنديهاي اين مركز ارائه ميگردد :

همکاران فرهنگسرا

علاوه بر مدرسین كلاسهای مختلف هنری فرهنگسرا، همکارانی در این مركز مشغول به فعالیت هستند كه هر یك عاشقانه و با رویکردی غیر اداری برای رسیدن به اهداف والای فرهنگی این مركز تلاش می‌كنند، اهتمام همگی آنان ستودنی است.

● امیر رضا افخمی زاده

● حسین اله‌وردی

● زهره جوان‌پور

● محمد حاجی‌زاده‌صفار

● علی عارفی

● کما‌ل‌الدین غراب (مدیر فرهنگسرا)

 

حوزه فعاليت ها و اقدامات فرهنگسرا

حوزه فعاليتهاو اقدامات فرهنگسرا رامي توان در چند بخش بشرح ذيل اشاره نمود:

الف : آموزش هاي هنري ؛

 كه داراي زير مجموعه هاي تجسمي – موسيقي – نمايشي است.

1 – حوزه‌ی فعالیت هنرهاي تجسمي

گروه هنرهای تجسمی با برگزاری كلاسهای آموزشهای هنری به هنرجویان رشته‌های هنرهای تجسمی همچون خوشنویسی، مینیاتور و تذهیب، طراحی و نقاشی، نقاشی در طبیعت، مجسمه سازی، عکاسی و همچنین برگزاری نمایشگاههای متعدد هنری داخلی و خارجی توانسته است بیش از پیش گامهایی ارزشمند در راه رسیدن به اهداف خود بردارد.

2 – حوزه فعاليت گروه موسیقی ؛

گروه موسیقی با برگزاری دوره های آموزشی در زمینه موسیقی ایرانی (سازهای سنتور، تار، سه تار، دوتار ، کمانچه ، تنبور، تنبک، دف، ، نی، ردیف آوازی) و جهانی (سازهای پیانو، گیتار، ویلون، آواز کلاسیک) تاکنون توانسته است به بخشی از اهداف خود دست یابد.

3 - حوزه فعاليت گروه نمايشي ؛

تئاتر، آینه‌ی زندگی است؛ آینه‌ای كه به آدمی امكان می‌بخشد تا زندگی خود را درآن بازنگری كند و به كیفیات پنهان و گریزان روح خویش پی ببرد. تئاتر می‌تواند با تمركز و تأمل بر حوادث زندگی و بررسی موقعیت انسان در میان آنها، راه را برای سلوك معنوی او هموارتر نماید. تئاتر زندگی است در زیر ذره بین. درباره‌ی فلسفه‌ی تئاتر سخن بسیار می‌توان گفت؛ اما این همه را درباره‌ی تئاتری می‌توان گفت كه عناصر سازنده‌ی آن با آگاهی و اعتقاد به فلسفه‌ی این هنر و آموختن دانش آن، بدان روی آورده باشند.

 اگر تئاتر برای اهالی آن یك نوع زندگی كردن، یا حتی فراتر از این«خود زندگی»به شمارمی‌رود، پس بایددانست «چرا» و "چگونه"بایدزندگی كرد؛در همین راستا گروه هنرهای نمایشی فرهنگسرا با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ این هنر در میان اهالی آن و سایر علاقه‌مندان تشكیل شده و تا كنون توانسته است با برگزاری پرافتخار تئاتر درد بودن و همچنین كارگاه آموزشی تئاتر با حضور لشیك مونجیك، هنرمند معاصر لهستانی گامهای موفقی در این راه بردارد؛ اما مهمترین فعالیت این گروه برگزاری دوره‌ی یك‌ساله‌ی آموزش تئاتر در فرهنگسرا می‌باشد كه بیگمان گامی نو و قابل تقدیرخواهد بود.

ب : كانون صوتي و تصويري ؛

كانون صوتی تصویری فرهنگسرا با ارائه‌ی مجموعه‌های ارزشمندی در زمینه‌های مختلف سمعی و بصری به بهره‌وری، بالندگی و ارتقای دانش هر چه فزونتر دانشجویان، هنرجویان، زبان‌آموزان و … می‌اندیشد. فعالیتهای این كانون در چهار بخش می‌باشد كه عبارتند از:

● مجموعه‌ی صوتی(موسیقی ایرانی و خارجی، سخنرانی اندیشمندان، قرآن، زبانهای خارجی و ...)؛

● مجموعه‌ی تصویری(سینمای ایران و جهان،سینمای كودك، تئاتر، مجموعه‌های مستند، كنسرتهای موسیقی، هنرهای تجسمی و …)؛

● مجموعه‌ی خدمات فروش

اهداف

● گردآوری و ایجاد آرشیوی ازمحصولات تصویری شامل فیلمهای ارزشمند سینمای ایران و جهان، موسیقی محلی، سنتی، كلاسیك، آموزش هنر و زبانهای خارجی به صورت نوار ویدئو و CD تصویری؛

● گردآوری و آرشیو محصولات صوتی شامل موضوعات قرآن، سخنرانی ، موسیقی ایرانی و بین الملل، زبانهای خارجی و…به صورت نوار كاست و CD صوتی؛

● ایجاد بخش امانت‌دهی و فراهم كردن تسهیلات لازم برای دسترسی هنرجویان، دانشجویان، دانشگاهیان، هنرمندان، محققان و... به قسمتهای صوتی و تصویری؛

● عرضه و فروش محصولات صوتی و تصویری؛

● راه اندازی بخش نمایش فیلم در اشكال مختلف و مناسب محیط دانشگاه شامل نمایشهای دوره‌ای، هفته‌ای، مرور آثار و... و طرح آثار فیلمسازان اندیشمند و صاحب سبك و معرفی جریانهای عمده‌ی سینمایی در ایران و جهان؛

● برگزاری جلسات گفتگو با سینماگران و نقد فیلم، برای تعمیق بینش و دیدگاهها و ارتقاءآشنایی با زبان تصویر، شناخت نگره‌های سینمایی و ساختارهای زیبایی شناسی و رشد درك و تحلیل فیلم درمیان دانشجویان و دوستداران سینما؛

● شناسایی، جذب و سازماندهی دانشجویان علاقه‌مند و آشنا به سینما در مسیر فعالیتهای جمعی و هدفدار سینمایی؛

● تهیه‌ی بروشور و بولتن سینمایی برای برنامه‌های نمایش فیلم و… .

 

آیین نامه عضویت

 

 استفاده‌كنندگان:

● اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان و كاركنان دانشگاهها و مراكز آموزش عالی

● هنرمندان

● همکاران و مدرسان جهاد دانشگاهی

● هنرجویان فرهنگسرا و فراگیران دوره‌های كوتاه مدت جهاد(واحد بزرگسالان)(سن بالای 18سال)

مدارك عضویت :(مشترک با کتابخانه)

● يک قطعه عکس

● ارائه كارت شناسایی

● پرداخت مبلغ سپرده(70000 ریال) و حق عضویت ٦ ماهه(15000ریال)؛ مجموعاً 85000 ریال و هزینه امانت مطابق جدول زیر:

هزینه امانت آثار صوتی

هزینه امانت آثار تصویری

هزینه دیرکرد هر روز

2000ریال

3000ریال

1000ریال

 

 

 

 

ملاحظات

● هر عضو می‌تواند هر بار چهار عنوان، از آثار صوتی و تصویری و نیزدو کتاب ؛ به مدت یک هفته امانت بگیرد.

● چنانچه مورد امانت ظرف ده روز بازگردانده نشود، ضمن ابطال عضویت، هزینه امانت ده روزه و هزینه‌ی مورد امانت از محل سپرده جایگزین می‌شود.

● در صورت آسیب دیدن مورد امانت، خسارت آن مطابق تشخیص مسئول‌ كانون دریافت می‌شود.

ساعت مراجعه 9الی 13 و 14 الی 18 می باشد.

 

ج : كتابخانه تخصصي هنر :

كتابخانه‌ی تخصصی هنر با تكیه بر هدف اصلی خود یعنی ارتقای شناخت هنری در بین هنرجویان و همچنین استفاده‌ی محققین و اساتید با موضوعات مبانی نظری هنر، ادبیات، تئاتر، سینما، موسیقی، نقاشی، گرافیك، كاریكاتور، خوشنویسی، عكاسی، معماری و صنایع‌دستی از سال ١٣٧٨شروع به فعالیت نموده‌است.

هم اكنون این كتابخانه با بیش از ٢٠٠٠عنوان كتاب و ٢٥٠ عضو، سه روز در هفته، در ساعات مشخص در اختیار هنرجویان، محققین و علاقه‌مندان می‌باشد.

 

اهداف

● تهیه‌ی كتاب هایی در رشته‌های تخصصی هنر شامل تئوری و تاریخ هنر، موسیقی، تئاتر، سینما، عكاسی، طراحی، نقاشی، كاریكاتور، مجسمه‌سازی، معماری، صنایع دستی، شعر، داستان و … ؛

● تهیه‌ی مجلات معتبر هنری؛

● ایجاد بخش امانت‌دهی و فراهم كردن تسهیلات لازم برای استفاده‌ی دانشجویان، دانشگاهیان، هنرجویان و هنرمندان به‌منظور ارتقاء دانش و بینش هنر مخاطبان؛

● ایجاد سالن مطالعه؛

● برگزاری برنامه‌های نقد هنری و آشنایی با نویسندگان آثار هنری؛

 

د : برگزاري همايش ها و سمينارهايي علمي – هنري – ادبي

در تالارفردوسي اين فرهنگسراسالانه همايش هاي عملي و هنري متعددبرگزارمي گرددكه دراينجا نام برخي از همايش هاي برگزارشده ي اخير ذكرمي گردد ؛همایش "خراسان و سبک خراسان در هنر ایران"-  اختتامیه جشنواره هنر در آیینه مطبوعات- بزرگداشت مهدی اخوان ثالث- همایش علمی پژوهشی دیوارنگاری شهری تابستان91- جشنواره موسیقی جوان فجر-  همايش سینما و محیط زیست ؛ گفتگویی پیرامون ابعاد فردی و اجتماعی بحران محیط زیست -  هنر معاصر و سرمایه داری متاخر- یادمان استاد پرویز مشکاتیان- بزرگداشت یادروز حکیم ابوالقاسم فردوسی و ....

 

ه : برگزاري نملايشگاه هاوكارگاه هاي متعدد ؛

نمايشگاه هاي عكس و نقاشي هنرجويان معمولا در دو قالب گروهي يا انفرادي در اين مركز با در نظر گرفتن شرايط لازم برگزار مي گردد .

برگزاري كارگاه هاي تخصصي عكاسي و تئاتر و گرافيك و .. از ديگر فعاليتهاي فرهنسگراي جهاد دانشگاهي مشهد مي باشد .

 

و : نمايش فيلم ؛ اجراي تئاتر و موسيقي ؛

نمايش فيلمهاي منتخب از سينماي جهان و برگزاري جلسات تحلیل و گفتگوی موضوعی پیرامون فیلم های نمايش داده شده ،در قسمت تئاتر نيز  گروه هنرهای نمایشی فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد، ضمن برگزاری دوره های آموزشی شامل دوره یک ساله تئاتر، برگزاری اجراهایی زیر را در کارنامه خود داشته است:

● اجرای نمایش هملت و من 9 الی 13 شهریور 91

●جرای نمایش " وسط تنها " کاری از دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی به کار گردانی امیر سالاران اسفند 90

• اجرای نمایش کمدی " فقط در سه دقیقه " بر اساس نمایشنامه افتضاح در بانک نوشته دکتر پور رضاییان به کارگردانی عباس رثایی ( دوم تا هفتم مرداد 90)

● اجرای نمایشنامه "پدرانه" به کارگردانی آقای امیر رشیدی اردیبهشت 90

● اجرای نمایش کمدی "کاناپه" بر اساس نمایشنامه ی پزشک پوشالی اثر چارلز دیزنزو به کارگردانی آقای عباس رثایی اسفتد 89

● اجرای نمایش "تو آمدی که ارشیا شدم" به نویسندگی و کارگردانی آقای سعید تشکری با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی آبان و آذر 89

●  اجرای نمایش "تکیه مرد بر دیوار" آبان 1388

●  نکوداشت زنده یاد استاد فریدون صلاحی مقدم از پیشکسوتان تئاتر خراسان خرداد 88

● نمایش تئاتر سرزمین سفلی در پاییز 1387

● نکوداشت استاد احمد میرباذل از پیشکسوتان تئاتر اسفند86 

 

● اجراي نمايش "تراژدي ترديد" بهمن 85

● اجرای تئاتر سرود سرنوشت ؛  آذر 84  و مهر 85

● خوانش "نمایش عشیق" ؛ ١٦،١٧و ١٨ آبانماه ٨٥‏

● اجرای تئاتر درد بودن در سال ‏١٣٨٢

 

گروه موسیقی فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد، ضمن برگزاری دوره های آموزشی موسیقی شامل سلفژ، تئوری موسیقی، نوازندگی سازهای ایرانی و سازهای کلاسیک، آواز ایرانی، آواز کلاسیک، برگزاری همایش ها ، کنسرت ها و جشنواره ها به گونه زیر در کارنامه خود داشته است:

 

● رسیتال پیانو هنرجویان (اجرای قطعاتی از دوره ها و سبکهای موسیقی کلاسیک) مرداد 89

نگاهی به زندگی بزرگان موسیقی مقامی خراسان از نگاه سینمای مستند 28و29 دی 88

●  یادمان استاد پرویز مشکاتیان آبان 88

● مسترکلاس کرال استاد اوهانیان خرداد88

برگزاري مستر كلاس با حضور اميرعلي حنانه بهمن و اسفند 87

آیین نکوداشت استاد حاج قربان سلیمانی شهریور 87

گروه نوازی هنرجویان تار اردیبهشت 86

برگزاری کنسرت های موسیقی کلاسیک (توسط گروه کر، گیتار) آذر 82

برگزاری کنسرت های موسیق ایرانی (سازهای کوبه ای) آذر 82

تالیف کتاب سلفژ و تئوری موسیقی تابستان 82

شرکت در جشنواره موسیقی جوان فجر مهر 81

برگزاری کنسرت های موسیقی مقامی با حضور حاج قربان سلیمانی شهریور 80

برگزاری جلسات سازشناسی موسیقی ایرانی، جهانی (کلاسیک)به صورت مستمر در هر ترم

● برگزاری کنسرت زهی

برگزاری دوره های آموزشی ویژه مدرسین سلفژ

● آرشیو نت

● جشن هنر اسفند 79,آذر 81 و آذر 84

گروه کر تشکیل در سال 75

 

ط : نگارخانه فردوسي ؛

• «نگارخانه فردوسی» فرهنگسرای جهاد‌دانشگاهی در راستای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری جهاد دانشگاهی مشهد و به منظور ایجاد محیطی مناسب برای ارائه آثار هنرمندان داخلی  و خارجی و بستری برای رشد و شکوفایی استعداد هنرجویان  به ویژه دانشجویان بنا گردیده است.

• «نگارخانه فردوسی»  با مساحت 112مترمربع و 55 متر زیربنای مفید نمایش‌، درقالب دو سالن طراحی شده ، که در صورت نیاز با نصب پانل تا 80 متر قابل افزایش است‌، طرح خلاقانه آن با توجه به استانداردهای موجود و توانمندی‌های فضای بومی شکل گرفته است.

• نگارخانه با طراحی ویژه سقف‌، نورپردازی محاسبه شده و رنگ خنثی امکان  نمایش مطلوب انواع تابلو را فراهم می‌نماید.

• نورپردازی فضا به‌گونه‌ای است که بازدیدکننده بهترین کیفیت بصری را از اثر هنری ادراک می‌نماید. هنرمندان می‌توانند در این نگارخانه از نور عمومی ، آفتابی یا مهتابی و نورهای موضعی به صورت جداگانه یا توأم برای ارائه آثار خود استفاده نمایند؛ از این رو فضای حسی و بصری نمایشگاه به تناسب آثار متفاوت خواهد بود.

• طراحی نگارخانه امکان برگزاری نمایشگاه‌های آثار حجمی را نیز فراهم می‌نماید.

• استفاده ازسیستم صوتی پیشرفته باعث می‌شود تا نگارخانه با پس‌‌زمینه‌ای آرامش‌بخش از صدای یکنواخت تلطیف شود.

• دوربین‌های مدار بسته  امنیت آثار هنری را تامین می‌نماید.

• اینتر‌‌نت و سیستم نمایش دیجیتال موجود در نگارخانه می‌تواند در صورت نیازجهت ارائه اطلاعات یا آموزش مورد استفاده قرار گیرد.

• وجود سیستم گرمایش از کف با قابلیت کنترل حرارت موضعی و سیستم سرمایش مناسب برای کنترل دما و رطوبت، شرایط نگهداری مطلوب آثار هنری را فراهم آورده است.

• همجواری نگارخانه با تالار فردوسی (با گنجایش 350 نفر) برای برگزاری همزمان همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی از دیگر امتیازات آن می‌باشد

 

نگاهي اجمالي :

 

وضعيت فضاي راهرو و كلاسها از لحاظ ظرفيت جا نمايي و روشنايي مناسب بود ، ديوارها رنگ آميزي شده و وضعيت نظافت ساختمان خوب به نظر مي رسيد.محوطه باز و حياط مشترك فرهنگسرا با دانشگاه علمي و كاربردي جهاد دانشگاهي از لحاظ تردد و استراحت ؛فضايي مناسب و درخور شان واحدهاي علمي و پژوهشي است . با توجه به اظهارات بيان شده توسط مسئول فرهنگسرا مبني بر اينكه اكثر مراجعين و شركت كننده گان در دوره ها و كلاس هاي آموزشي از مناطق اطراف پارك ملت از قبيل : سجاد، آزادشهر، ملك آباد و بلوار وكيل آباد ... مي باشند و ازطرفي باعنايت به اينكه فرهنگسرا درمكاني پر ترافيك واقع شده است و علاوه بر آن فاقدپاركينگ مي باشد، به نظر مي رسد از لحاظ موقعيت جغرافيايي و پراكندگي جمعيت مراجعين محل استقرار آن مناسب نمي باشد .

فرهنگسرا به لحاظ قدمت ساختمان فاقد آسانسورو نيزمحل عبور ويلچر جانباران محترم و معلولين جسمي است كه نياز به فراهم نمودن امكانات حضور اين عزيزان بمنظور بهره مندشدن ايشان از تسهيلات فرهنگي محسوس مي باشد.عليرغم ماهيت و نوع فعاليت و رسالت موسسات فرهنگي به خصوص فرهنگسراهاكه لازمه ي وجود آن ها فراهم نمودن بستر مناسب اطلاع رساني و احياي فرهنگ غني اسلامي و احياي آداب و رسوم  و سنن اصيل ايراني است ، متاسفانه آثاري از اطلاع رساني و تبليغ و ترويج فرهنگ جامعه در تابلوي اعلانات و درو ديوار موسسه مشاهده نگرديد ؛ با عنايت به نوع دوره هاي آموزشي برگزارشده از قبيل آموزش موسيقي و نوازندگي پيانو چنين به نظر مي رسد كه نه تنها به آداب و سنن ملي و بومي كشور توجه نشده بلكه دوره ها با توجه به ميزان شهريه ها ( مثلا كلاس موسيقي پيانو هر ترم 720.000 ريال ) و آموزش هاي ارائه شده به نظر مي رسد براي قشر خاص و افراد مرفه جامعه برگزار مي گردد و در عمل جنبه ي عمومي ندارد.

در نهایت بر اساس مشاهدات به عمل آمده به نظر شخصی اینجانب می بایست با اظهار تاسف اذعان نمود كه عملكرد فرهنگسراي جهاددانشگاهي بيشتر به موسسات آموزشي و درآمدزا شبيه است تا موسسه اي عام المنفعه و فعال در زمينه احياي فرهنگ غني اسلامي و مدني كشور عزيزمان ايران ؛ لذا شايسته است مسئولين محترم پيرامون اين موضوع چاره انديشي بنيادي بعمل آورند . به اميدآن روز. 

برچسب ها : گزارش, کاربینی, فرهنگسرا, جهاد, دانشگاهی